Sommaren 2023 Halins Kommande evenemang -konst-kurser-berättaraftnar & vandringar

Vad är på gång kommande veckor? Titta här!  Kommande evenemang, berättar aftnar, skogspromenader, utställningar och annat skoj.

Välkommen till min ateljé

 

I ateljen målar jag men visar och säljer jag också min konst, mina illustrationer (Foto och digitalt måleri tryckta på kvalitetspapper) presentkort på guidade turer eller konst,  men där finns även viss annan försäljning. Klicka här för att se exempel på vad som finns i sortimentet

  • Öppet torsdagar under sommaren 13-18 (ej 6 juni då jag har sommarlovs akvarell för barn och ungdomar)
  • Viss reservation beträffande öppettiderna under vecka 30-32
  • Då jag har många strängar på min lyra har jag svårt att ha fasta öppet tider. Men ring eller SMSa gärna och avtala tid om du vill se mina akvareller 070-627 14 01, prata guidade turer, berättaraftnar eller göra en beställning på ett konstverk.  Är jag på plats och målar är du såklart välkommen in och titta

Hjärtligt välkomna

Åsa Halin

Våren – Sommaren 2023

 

Ateljen öppnar igen den 23 maj

 

  • Tisdag den 23 maj –Ateljén Öppen

Öppet 15-18

Rabatterade priser på akvarellerna, inramade och oinramade  Klicka här för att se exempel på vad som finns i sortimentet

  • Torsdag den 25 maj –Ateljén Öppen

Öppet 13-18 (rabatterade priser akvareller)  Klicka här för att se exempel på vad som finns i sortimentet

 

28 maj- 122an MORS DAGS RUNDA- Ateljén öppen i Vissefjärda

28 maj kl  10:00 – 16:00

~ * ~

 

Fredag den 2 juni kl 13-17- Sjön Skepen, över skogen till underbara byn Lida

Underbar promenad från sjön Skepen och vackra Lida by. Vi promenerar på skogsvägar som leder genom skogar och över hyggen. Ja jag vet, risigt och dant men också där plötsligt landskapet träder fram. Dramatiken kan anas nu när landskapet syns.  Här är det både kuperat och inlandsisen har strösslat med stenblock. Eller…

är det månne jätten Anta som glömt ett och annat block på sin väg mot Antamålarör? Om sägner och historier. Dramatisk gränsbygd, vackra vägar genom kuperad terräng. Lida by där på kullen vid sjön. så Vacker nu på våren/försommaren. Passa på!

Nästa tur? När går den? Klicka här

~ * ~

  • Torsdag 8 juni -Ateljén Öppen

Öppet 13-18  Klicka här för att se exempel på vad som finns i sortimentet

 

Lördag och söndag 10 &11 juni

– Akvarellkurs i Vissefjärda för nybörjare och ”omstartare”-

Klicka här för mer info

~ * ~

Tisdag 13 juni kl 16-18 -Luvön och Antamålarör-den korta rundan.

Om gränsbygd, trollen och jättarna. Sägner, historia och historier.

För mer info klicka här

~ * ~

Onsdag den 14 juni kl 16.00-19.00 -Flädingstorp – Bamsekulla

Historia och historier, Lindormar och Glo-son, Folktro och sägner

Klicka här för mer info

~ * ~

  • Torsdag 15 juni -Ateljén Öppen

Öppet 13-18   Klicka här för att se exempel på vad som finns i sortimentet

  • Torsdag den 22 juni (Dagen innan midsommarafton) –Ateljén Öppen

öppet 13-15   Klicka här för att se exempel på vad som finns i sortimentet

24 Juni Midsommardagen  kl 14-16 – Antamålarör och Linneas stuga i Luvön, den korta rundan.

Om gränsbygd, trollen och jättarna. Sägner, historia och historier. För mer info klicka här

~ * ~

Söndag den 25 juni (Midsommarhelgen) kl 13.00-16.00 -Flädingstorp – Bamsekulla

Historia och historier, Lindormar och Glo-son, Folktro och sägner

Klicka här för mer info

~ * ~

Måndag 26 juni  kl 15.00-18.00 -Antamålarör , Linneas stuga i Luvön och Botarna vid Hallasjön

Den längre turen. Historia  och historier- Här gick forna gränsen till Danmark. Om troll och jättar, drakar och folktro. Och om Botarna vid Hallasjön- dit man gick med sina krämpor.

Klicka här för mer info

~ * ~

  • Torsdag den 29 juni Ateljén Öppen

Öppet 13-18  Klicka här för att se exempel på vad som finns i sortimentet

Fredag den 30 juni kl 15.00-19.00 – Sjön Skepen, över skogen till underbara byn Lida

Underbar promenad från sjön Skepen och vackra Lida by. Vi promenerar på skogsvägar som leder genom skogar och över hyggen. Ja jag vet, risigt och dant men också där plötsligt landskapet träder fram. Dramatiken kan anas nu när landskapet syns.  Här är det både kuperat och inlandsisen har strösslat med stenblock. Eller…

är det månne jätten Anta som glömt ett och annat block på sin väg mot Antamålarör? Om sägner och historier. Dramatisk gränsbygd, vackra vägar genom kuperad terräng. Lida by där på kullen vid sjön. så Vacker nu på våren/försommaren. Passa på!

Nästa tur? När går den? Klicka här

JULI 2023

Planerar att ha öppet även torsdagar under juli – inte den 6 juli då det är sommar akvarell dock.

Tisdag – torsdag 4-6 juli SOMMARLOVSAKVARELL

I samarbete med Kalmar kommun

Anmälan  1 juni-20 juni  Klicka här

 

Torsdag 13 juli Öppet i Ateljén

Öppet 13-18  Klicka här för att se exempel på vad som finns i sortimentet

Onsdag den 12 juli Berättarafton med Sägner och historier Bökevara

Arrangemang av  Algutsboda hembygdsförening

Berättarkväll i Bökevara – Algutsboda Hembygdsförening (algutsbodahembygdsforening.se)

 

Ateljé Stensjömåla (en kollega i 122an Lantliv och Design) strax utanför Ryd

Sommar marknad där jag visar mina målningar, illustrationer med drakar, jättar och väsen samt Berättar sägner och historier på utsatta tider. Hjärtligt välkomna önskar alla vi som ställer  ut på denna ljuvliga plats

 

 

Torsdag 20 Juli Öppet i ateljén

öppet 13-18  Klicka här för att se exempel på vad som finns i sortimentet

 

Vecka 30-32 är jag ännu inte säker på öppet tiderna. Återkommer kring öppettider under dessa veckor.

 

 

Hösten 2023

Lördag och söndag 9-10 sept

Konst runt

122 ans JULRUNDA- Ateljén öppen i Vissefjärda

18 NOVEMBER 10:00 – 16:00

122an JULRUNDA- Ateljén öppen i Vissefjärda

9 DECEMBER 10:00 – 16:00

Ölands skördefest Himmelsberga – Berättar afton- Mer info kommer

 

Vad mer kan man göra i Vissefjärda då?

I Vissefjärda kan du få en god kopp kaffe och goda praliner på Vissefjärda café (kolla deras sida för öppettiderna), Något att äta hos Pizzeria David, kanske ljuvliga Fiddekulla trädgård har öppet denna dagen med sin gårdsförsäljning och ljuvliga snittblomsodlingar- Vilken pärla!

Emmaboda golfbana ligger faktiskt i Vissefjärda och är en välbesökt och vacker golfbana med stuguthyrning, Golfrestaurang och ställ platser för husbilar mm.

På hotell Prästgården kan man få en trevlig vistelse i samhället invid golfbanan.

I Vissefjärda finns även makalösa och anrika Kyrkebybränneri i Vissefjärda som erbjuder guidade visningar och snapsprovningar.

En kvällspromenad vid Vissefjärda kyrka, Stallarna som också är Vissefjärdas hembygdsgård serverar kaffe om somrarna och visar gärna sitt hembygdsmuseum intill Lyckebyån där kan du promenera från kyrkan över till Stallarna på vår nybyggda gångbro. Du kan flanera på vägen vid golfbanan utmed Kyrksjön. Vacker golf miljö. På andra sidan Kyrksjön ligger byn Klättorp  som också är en vacker by att strosa genom.

Du kan ta en tur ner till vår badplats och naturkamping Törestorps camping eller Hallarna som vi säger här. Det är en vacker udde ut i sjön Törn. Är du inte hågad för bad så kanske du bara kan flanera lite. Har du inte varit på en av mina turer vid Antamålarör kanske det skulle intressera. Vacker väg och fina bymiljöer.

Paddla kanot och fiska kan man göra i sjöarna och i Lyckebyån. Turistbyrån i Emmaboda kan hjälpa dig tillrätta med bokningar och hämtning och lämning av kanoter. Fiskekort i Törn kan köpas på ICA nära

Vill du ta en ordentlig promenad eller se vacker natur, ta en tur bortåt Torsjöleden. Besöka och övernatta på  spännande Ödevata Gårdshotell . De har många nya och spännande ideer kring ekologisk odling bland annat. Här finns många små fina vägar och miljöer. Men ta med kartan eller utnyttja kartappen i telefonen. Vackra krokvägar i den kuperade och sten beströdda terrängen. Kanske Du får se ett rådjur eller en tjäder i skogsbrynet?

Vägen bort mot Linnefors är också vacker och trevlig att promenera eller cykla. Den gamla Hovgården i Linnefors har en historia som gammalt järnbruk. Klicka här för info Där finns skyltar som berättar. Vackra Linnefors gård finns kvar men byggnaderna från bruket är sedan länge borta.

Ibland erbjuder även äldreboendet Dackegården en god husmanskost för allmänheten. Men titta på deras hemsidor för öppettider och tillgänglighet.

I Vissefjärda finns även ICA Nära Vissefjärda och behöver du tanka finns Runes bensin alldeles innan järnvägsbron om du kommer från kyrkan räknat. Intill Runes bensin har jag min ateljé i den gamla utställningshallen med skyltfönster. Där ställer jag ut min konst. Kom gärna in och titta om du är intresserad av akvarellerna. Ateljé Åsa Halin. Industrigatan 1 i Vissefjärda. Ring gärna innan och avtala tid. 070-6271401

Hjärtligt välkomna till  Vackra Vissefjärda

Åsa Halin

Konstnär, Kåsör och Ciceron om Sägner och berättelser från Sydöstra Småland.

anekdot, att göra i Blekinge, att göra i Emmaboda, att göra i kalmarlän, att göra i Vissefjärda, berättande, Emmaboda, föredrag, guidade turer, guide, sägner, skogen, Småland, sportlov Emmaboda, sydöstra småland, turism, turista, vandra, visit Småland, Vissefjärda